Хрема, ринит
Как възниква и какво помага?

Как възниква хремата?
Известни са над 200 вируса, които могат да причинят хрема. Риновирусите и коронавирус са сред най-честите причинители, следвани от ECHO и парагрипните вируси.
Патогените се предават главно чрез капкова инфекция: Когато заболелите хора кихат или кашлят, патогените летят в малки частици слюнка във въздуха. Хората в непосредствена близост могат да вдишат тези капчици и да се заразят.
Друг начин за пренасяне е контактната инфекция: В този случай например чрез ръкостискане причинители могат да се озоват от един човек върху друг.
Контактът посредством заразени предмети, на пример дръжки на вратите, може също така да доведе до заразяване с простудни вируси и да повлече след себе си хрема – защото ако вирусите вече са заразили лигавиците в дихателните пътища, то те пораждат там възпалителна реакция с типичните симптоми.
Знаете ли?
Днес изследователите приемат, че, при хрема, мукозната мембрана на околоносните синуси също се възпалява. Поради това много експерти предпочитат термина риносинуит (възпаление на лигавицата на носа и синусите).
Запушен нос и други симптоми за хрема?
Между същинското заразяване и първите симптоми за един ринит (инкубационно време) минават в повечето случаи около от един до три дни.
При протичането могат да се разграничат три типични фази:
- 1) В началната фаза в повечето случаи носът още съвсем не тече. По-скоро през тези първи дни заболяването се откроява с едно гъделичкане и парене в носа, освен това засегнатите хора трябва често да кихат. Освен това те страдат в повечето случаи от лошо общо самочувствие с главоболие и леко повишена температура.
- 2) Във втората фаза се наблюдава повишено производство на слуз. В началото тази секреция, която изтича от носа, е все още ясна и рядка. Назалната лигавица започва да набъбва, което води до ограничено дишане и намалено обоняние. Разболелите се хора имат усещане за запушен нос. Усещането за разболяване може да се влоши в сравнение с началната фаза.
- 3) След три до четири дни секрециите се сгъстяват и често изглеждат зелени или жълтеникави. В следващите дни симптомите намаляват бавно, назалната лигавица набъбва. След около седмица тя вече е много по-добре повлияна, хремата е преодоляна.
Противоположно на често предполаганото, цвета на назалният секрет не издава индикацията за вида на патогена. Оцветяването възниква между другото от съставни части на имунната система. Тялото произвежда много имунни клетки (левкоцити) в случай на заболяване, които се борят с причинителите на заболяването и ги обезврежда. Те се транспортират заедно с убити патогени в секрецията и причиняват променения цвят. Следователно, при вирусна инфекция може да се появи жълтеникаво-зелена секреция, но не означава задължително бактериална инфекция. Ако симптомите продължават повече от седем дни, това може в действителност да е бактериална инфекция.
Хрема и запушен нос при деца

При деца лечението на настинка може да отнеме повече време от възрастен човек. Особено в прохладните месеци повтарящи се грипоподобна инфекции носът тече почти непрестанно. Като правило, няма нужда да се притеснявате за течащ или запушен нос. Имунната система на децата все още не е напълно развита и следователно е по-уязвима. Освен това, в детската градина и училище много деца се събират в малко пространство, което улеснява инфекцията.
В някои случаи, родителите трябва да се консултират с педиатър, например при тежка болка в ухото, проблеми с дишането и висока температура. Ако е засегната само една ноздра и изсекналата носна секреция изглежда гнойна (жълта), родителите не трябва да го пренебрегват. Евентуално в носа е попаднало чуждо тяло. Ако подозирате, трябва да посетите отоларинголог.